Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Jak będzie przebiegać moje pierwsze spotkanie z fitdietetykiem?

Dołożymy wszelkich możliwych starań, aby spotkanie z naszym specjalistą było dla ciebie miłe, ciekawe i niestresujące. W pierwszej kolejności uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat swojej wagi i budowy ciała. Dzięki specjalistycznym badaniom pomiarowym ocenimy nie tylko twoją aktualną masę, czy poziom tkanki tłuszczowej, ale także jędrność ciała. Dzięki uzyskanym wynikom dowiesz się m.in. czy twój organizm posiada dostateczną ilość tkanki mięśniowej, jakie jest jego zapotrzebowanie na kalorie, ile musisz naprawdę ważyć oraz ile potrzebujesz czasu by zrzucić zbędne pokłady tłuszczu. Wynik specjalistycznego badania masy i składu ciała obejmuje ponad 20 różnych danych, które przedstawimy ci w obrazowym i zrozumiałym ujęciu graficznym. To badanie bardzo wiele nam wyjaśni i stworzy doskonałe podstawy do stworzenia optymalnego programu dietetycznego. Oczywiście jego szczegółowe opracowanie będzie wymagało jeszcze wiele ustaleń, dlatego nasza wizyta nieco przeciągnie się w czasie. Musimy zebrać jeszcze wiele informacji na temat twojego dotychczasowego stylu życia, spędzania czasu, twoich upodobań żywieniowych, stanu zdrowia, itd. Wszystko po to aby nowa stworzona przez nas dieta nie była dla Ciebie katorgą, lecz prawdziwą przyjemnością. Przeprowadzenie tak dokładnych badań i analiz jest bardzo ważne dla prawidłowego opracowania programu dietetycznego. Dlatego na pierwsze spotkanie z nami musisz zarezerwować przynajmniej 45-60min.

Czy juz na pierwszej wizycie otrzymam diete ?

W tej kwestii należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Nasz specjalista otrzymał od ciebie mnóstwo różnych informacji, które musi teraz dokładnie przemyśleć i przeanalizować, tak aby opracowany przez niego program dietetyczny był zdrowy, bezpieczny i przede wszystkim skuteczny. Praca nad przygotowaniem twojego programu zajmie mu jeszcze sporo czasu, ale dzięki temu będzie pewność, że stworzony program jest dla ciebie idealnie dobrany. W niektórych przypadkach nasi specjaliści konsultują się także ze specjalistami innych dziedzin dietetyki a także trenerami, szczególnie, jeżeli problem wymaga bardziej dokłądnej analizy. Jak widzisz nie jest to proste i łatwe, zatem na przygotowanie takiego programu nasz specjalista potrzebuje średnio ok. 3 dni. W celu otrzymania kompletnych materiałów musisz umówić się na jeszcze jedno krótkie spotkanie, na którym otrzymasz wszystkie niezbędne wyjaśnienia i wskazówki. Można powiedzieć, ze twoje pierwsze spotkanie będzie rozłożone na dwa etapy.

Jak często musisz odwiedzać naszego specjalistę ?

Każda kolejna wizyta w gabinecie będzie dla Ciebie bardzo ciekawym doświadczeniem. Zobaczysz bowiem jak niewiarygodnie zmienia się twoja sylwetka, kondycja czy stan zdrowia. To przede wszystkim zasługa starannie opracowanego planu działania no i oczywiście twojej wytrwałości. Jeżeli zastosujesz się do większości wskazówek naszego , możesz mieć pewność, ze sukces z każdą wizytą będzie coraz bardziej wyraźny. Spotkania ze specjalistą odbywają się na ogół co 2-4 tygodnie. To idealny czas, aby ocenić uzyskane wyniki. Częstsze spotkania nie odzwierciedlają rzeczywistych osiągnięć, rzadsze z kolei, powodują utratę motywacji. Częstotliwość wizyt ustali z tobą jednak nasz specjalista indywidualnie.

Czego mogę spodziewać się na wizycie kontrolnej ?

Każde kolejne spotkanie dostarczy Ci nowych, ciekawych spostrzeżeń. Wizyta zawsze rozpoczyna się badaniem wagi i składu ciała, aby ocenić na ile ustalony program dietetyczno-suplementacyjny i treningowy wpłynął na Twoje wyniki. Dowiesz się wówczas, czy, i w jaki stopniu zmieniała się Twoja budowa ciała. Nasz specjalista przeanalizuje to bardzo dokładnie. Otrzymasz specjalistyczny wydruk zawierający kilkadziesiąt różnych analiz danych, a także specjalny, niezwykle obrazowy wykres ukazujący, jak w twoim organizmie zmienił się poziom wagi, tkanki tłuszczowej i masy beztłuszczowej, a także ile potrzebujesz jeszcze czasu do osiągnięcia wyznaczonego celu. W dalszej kolejności nasz specjalista wyjaśni z tobą wszelkie wątpliwości oraz wskaże jak pokonać pojawiające się trudności. Ustali dla ciebie nowy plan dietetyczny, nowe zadania wsparcia psychologicznego, zmodyfikuje ewentualny program treningowy i suplementacyjny oraz omówi z tobą kolejne kroki działania. W toku odbywanych spotkań zdobędziesz ogromny zasób wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu nie tylko nie będzie konieczności korzystania z dalszych usług naszych poradni, ale także innych tego typu placówek. Dzięki zdobytej u nas wiedzy, przekonasz się, ze można cieszyć się zdrowiem i idealną wagą i doskonałą kondycją przez długie lata, bez pomocy żadnych specjalistów.

Opisanie dotychczasowej diety

Przed pierwszą wizytą w poradni warto stworzyć listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecamy jednak spisanie przynajmniej trzech dni. Przygotowując listę należy pamiętać, aby zapisać możliwie każdy spożyty produkt, w tym również wypite płyny (łącznie z wodą). Każdy zapis w danym dniu powinien zawierać następujące informacje:

  1. godzina
  2. produkt
  3. wielkość / ilość spożytego produktu

Oto przykład: 12:00 jabłko, średnie
12:40 kawa z mlekiem 3,2%, kubek
14:00 czekolada mleczna z orzechami, 4 kostki Im precyzyjniej określisz skład posiłku, tym dokładniej będzie mogła zostać wykonana analiza Twojej dotychczasowej diety. Bardzo istotne jest podanie wielkości produktu lub liczby gram. Każdy posiłek należy rozpisać na poszczególne składniki. Zamiast "Bułka z serem" zapisz lepiej "bułka pszenna" oraz "ser żółty" (zobacz przykład poniżej). Ważne jest także, aby nie "ulepszać" diety, lecz zapisać wszystko zgodnie z prawdą. Poniżej przedstawiamy przykładowy zapis diety:

Pobudka 7:20
8:00bułka pszenna, 1 duża
masło, płaska łyżeczka
ser biały śmietankowy, 2 duże łyżki
jabłko, 1 duże
herbata, 1 szklanka
cukier, 2 łyżeczki
8:10woda, 0,5l
9:00snickers, 1 baton
banan, 1 duży
10:30 – 11:30ćwiczyłam aerobik
13:00banan, 1 średni
14:00kotlet schabowy, średni około 150g
ziemniaki, 2 średnie sztuki
masło, 1 łyżeczka
surówka z marchwii i białej kapusty, 1/3 dużego talerza
kompot z wiśni, 1 szklanka
18:00hamburger McDonald's
Coca-Cola, 0,5l
frytki, małe
22:00woda, 2 szklanki
czekolada mleczna, 5 kostek
Zasnęłam około 23:30

Przygotowując się do pierwszej wizyty rozpisz także plan swoich treningów, aby nasz specjalisty mógł dokładnie do każdego dnia dobrać odpowiednia dietę.

Przygotowanie do pomiaru

Jednym z ważnych elementów jest pomiar masy i składu ciała. W poradniach Fit Dietetyk pomiar ten dokonywany jest przy wykorzystaniu bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Stosując metodę BIA można określić: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, stopień nawodnienia organizmu oraz jego podstawową przemianę materii. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. W celu wykonania szybkiego oraz wiarygodnego wyniku badań prosimy o zachowanie następujących zasad:

  1. W dniu pomiaru nie zakładaj długich rajstop, gdyż pomiar wykonywany jest na boso (dotyczy kobiet).
  2. Pomiar powinien odbywać się min. 3 godziny po jedzeniu.
  3. Do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony.
  4. Pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po wysiłku.

Zobacz też

Zakres usług

Zwiększamy efektywność treningu sportowego to zarówno na poziomie wyczynowym jak i amatorskim. Pomagamy zawodniko...

Program dietetyczny

Jak wygląda przygotowany program dietetyczno-suplementacyjny? Opracowany przez naszego specjalistę materiał zawiera ...