Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

SUPLE A KAMIENIE NERKOWE

Ocena:

0

Mam 40 lat i tendencje do tworzenia się kamieni nerkowych. Od ponad roku 2-3 razy w miesiącu ćwiczę na siłowni. Mam zamiar zacząć stosować suplementacje, myślałem o gainerze (po treningu) , BCAA , kreatynie, glutaminie. Jakie suplementy są zakazane przy tendencjach do tworzenia się kamieni nerkowych a jakie są dozwolone a nawet wskazane ?

2 odpowiedzi

Ocena:

0

Miało być - Od ponad roku 2-3 razy w tygodniu ćwiczę na siłowni.

dr Dariusz Szukała

dr Dariusz Szukała 9 lutego 2011 11:57

Wskazania dietetyczne zależą głównie od rodzaju kamicy nerkowej. kamienie nerkowe mogą mieć pochodzenie fosforanowe, moczanowe, szczawianowe, lub inne. Generalnie jednak podstawą jest zwiększenie ilości wypijanej wody, szczególnie po posiłkach oraz po treningu, aby zwiększyć wydalanie składników moczu mogących ulegać krystalizacji. W diecie warto ograniczyć takie produkty jak: szczaw, szpinak, buraki, czekoladę, herbatę, kawę. Pomimo, że trening siłowy wzmaga zapotrzebowanie na białko, nie należy z nim przesadzać. Łączna podaż tego składnika w diecie i odżywkach nie powinna być raczej wyższa niż 1,5-1,7g/kg. Oczywiście wymienione odżywki i suplementy mogą być uwzględniane, ale należy pamiętać, że musi być to robione z rozwagą. W diecie należy ostrożnie uwzględniać produkty pieczone, smażone, sosy, śledzie, sardynki. Najbardziej z mięs polecane są cielęcina, drób. Mięso należy gotować w większej ilości wody i nie uwzględniać w daniach wywarów. Ale tak jak wspomniałem na początku, istotna jest woda.

odpowiedz w tym wątku
Ocena:

0

Witam

jestem lekarzem chińskiej medycyny
studiowałem w Chinach
Problem kamieni można skutecznie leczyć
osoby zainteresowane mogą się ze mną kontaktować :

www.tcm-online.com.pl

dziękuję

Tomasz

odpowiedz w tym wątku